Сайт "Центра сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв": Проекти 2012
Громадська організація
Центр Сучасних Інформаційних Технологій та Візуальних Мистецтв
 | eng
Проекти 2012
9 Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays Ua в регіонах України

3 жовтня – 25 грудня 2012 р

Нинішнього року найкращі документальні фільми на тему прав людини у рамках Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA зможуть побачити мешканці  134 міст і містечок  України. В тому числі у Вінниці, Донецьку, Дніпропетровську, Києві, Кривому Розі, Луганську, Львові,  Житомирі, Тернополі, Запоріжжі, Полтаві, Сумах, Чернигові, Харкові, Херсоні, Сімферополі, Євпаторії, Севастополі тощо.

Показ фестивальних фільмів відбуватиметься у кінотеатрах, будинках культури, вищих навчальних закладах, школах, молодіжних клубах, книгарнях, бібліотеках тощо.

Ефект від перегляду фільмів буде підсилений зустрічами з відомими правозахисниками, діячами культури та митцями, тематичними дискусіями, обговореннями, диспутами в молодіжних аудиторіях.
Українсько-польський молодіжний документальний кіноальманах-лабораторія «Поза Євро»
ПОЗА ЄВРО/ POZA EURO / BEYOND EURO

Українсько – польський молодіжний документальний кіноальманах - лабораторія – є розвитком багаторічної співпраці Української майстерні документального кіно із міжнародною Академією Dragon Forum (Польща).
З кількох режисерських версій, кількох історій складатиметься загальна мозаїка сучасного українського та польського суспільства.
Як знаковий, часовий привід для творчого спостереження і образного тлумачення життя використовується Футбольний чемпіонат «Євро 2012». Проте, кіно не про футбол – його відзнімуть усі телеканали, а про сучасне життя у зв'язку із цією історичною подією. Предметом нашого інтересу є те, що відбувається за межами основного видовища. Що залишиться, коли роз’їдуться вболівальки та гравці? Ситуація чемпіонату дає можливість створення щільної, концентрованої дії.

Учасниками проекту – авторами та режисерами можуть стати як зрілі майстри так і молоді студенти, що пройшли конкурс на кращу заявку.
Представлені документальні історії повинні мати чітку драматургічну конструкцію. Це можуть бути своєрідні метафори – можливо шокуючі і несподівані, які змусять глядачів і замислитися, і посміхнутися. Ми маємо показати сучасну країну в той час, коли за нею спостерігатиме весь світ.
Усім проектом в цілому опікуються художні керівники, видатні документалісти: з Польщі - Яцек Блавут, Дорота Рошковська, від України – Олександр Балагура, Сергій Буковський.

До того ж, на усіх етапах виробництва молодь має працювати поряд із досвідченими операторами, режисерами монтажу, звукооператорами.

Особливість проекту у тому, що він містить дві складові. Власне, виробництво фільмів та творча лабораторія, яка має складатися із польсько-українських майстерень: з розвитку проекту, сценарної майстерності виробництва та пост-продакшен.
Метою нашого проекту є навчання молодих кінематографістів, творча співпраця із досвідченими видатними майстрами під час створення засобами авторського документального кіно художнього образу світу навколо нас. Співпраця з майстрами та молодими польськими колегами, зустрічі із однолітками-глядачами – все це дозволить молодим митцям розкритися, відчути свої можливості, повірити в себе.
Ми впевнені, що цей проект є реальним кроком для зближення молодих митців із наших країн.
Результатом проекту мають бути:документальний фільм, який створено із новел українських учасників – 65 хв.10 українських короткометражних фільмів тривалістю 3 - 10 хвилин;
6 польських короткометражних фільмів тривалістю 3 - 10 хвилин.

Організатори лабораторії:
Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв
Міжнародна асоціація Future of Media
Міжнародна Академія документального кіно Dragon Forum
Кінокомпанія «МаГіКа-фільм»
Продюсерська компанія «Інспірейшн-філмз»
Arkana Studio

За підтримки:
Державного Агентства України з питань кіно;
Фонду Рината Ахметова «Розвиток України»
Польського Інституту в КиєвіНаціональної спілки кінематографістів України

Партнери:
Український центр документального кіно
Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays Ua
Трускавецький Міжнародний кінофестиваль «Золота пектораль»
Кінотеатр «КІНОПАНОРАМА»

Виробництво Української частини альманаху здійснюється на замовлення Державного Агентства України з питань кіно в рамках «Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів на 2012 – 2013 р.р.».
Докладніше:
www.idw.in.ua www.magikafilm.com.ua
9-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays Ua


23 - 29 березня 2012 року;

Будинок Кіно, вул. Саксаганського, 6;

Кінотеатр «Кінопанорама», вул. Ш. Руставелі, 19
З 23 до 29 березня у столичному Будинку кіно (вул. Саксаганського, 6) та кінотеатрі «Кінопанорама» (вул. Шота Руставелі 19) відбувся IX Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

Цьогоріч на фестивалі Docudays UA фільми змагалися у трьох конкурсах – DOCU/Ж?ТТЯ, DOCU/ПРАВО, DOCU/КОРОТКО.

Перший конкурс представляє повнометражні документальні стрічки, виконані в жанрі креативної документалістики.

До DOCU/ПРАВО увійшли стрічки, які досліджують проблеми у сфері прав людини. У програмі є фільми, що розповідають про проблеми людей зі статусом ВІЛ, людей із обмеженими можливостями, національних меншин, біженців тощо.
Після кожного перегляду відбувалися дискусії з авторами та експертами.Конкурс короткометражних фільмів

DOCU/КОРОТКО —новинка. Тут представлено документальні стрічки, тривалість яких не перевищує 45 хвилин. Започаткувати конкурс короткого метра — давня мрія команди фестивалю. Відбірна комісія вітає нові тенденції в документальному кіно, тому тут багато експериментів, анімації та ін.

Всього змагатимуться 14 короткометражок. У трьох конкурсах було представлено 44 фільми.

Разом із позаконкурсною програмою, на фестивалі переглянуто 70  фільмів із 30 країн світу, у тому числі: України, Данії, Великої Британії, Ізраїлю, США, Польщі, Болгарії, Німеччини, Чехії, Італії, Австрії, Латвії, Бельгії, Нідерландів, Швеції, Швейцарії, Іспанії, Турції, Росії, Франції, Канади, Мозамбік, ?рану, Естонії, Киргизстану, Грузії, Таджикистану, Бразилії, ПАР, Сербії.

У фестивалі взяли участь 40 іноземних гостей: режисери, продюсери, представники міжнародних кінофестивалів, експерти.

Переможців Docu/Життя визначало журі у складі письменника Івана Малковича (Україна), кінодокументаліста Марини Разбєжкіної (Росія) та програмера МКФ документального кіно в Марселі Ніколя Феодороффа (Франція).

Журі Docu/Право - правозахисник Лідія Тополевська (Україна), фотограф Богдан Голомічек (Чехія), редактор сайту "Телекритика" Наталія Лігачова (Україна).

Переможців у номінації Docu/Коротко визначало журі - директор Краківського кінофестивалю Кшиштоф Гієрат (Польща), продюсерка Ілона Бічевська (Латвія); режисер, cценарист Валерій Балаян (Україна).

Від 2009 року у визначенні найкращого фільму також беруть участь студенти київських вищих шкіл. Студентське журі 2012: режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук (Україна), студентка Київського національного лінгвістичного університету Маріанна Бостан (Україна), Станіслав Білий, студент Київського державного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова (Україна).

Відкрив Docudays UA 23 березня фаворит багатьох міжнародних фестивалів – трагічна комедія «Дипломат» датського режисера Мадса Брюггера.

Ведучі церемонії відкриття – подружжя журналістів Єгор Соболєв та Марічка Падалко.

9-й фестиваль Docudays UA цього року насичений оптимістичними подіями: це і cпецпроект «Нові герої» - фільми-портрети про українців, які змогли захистити свої права, і національна прем’єра фільму «Тихе місце» української режисерки Олесі Бортняк, й багато інших.

Спеціальний показ Міжнародного кіноальманаху «Молоді про молодих» до 20-ої річниці розпаду СРСР, який представила продюсер проекту Ілона Бічевська.

Щорічно Docudays UA готує масштабну програму документальних фільмів. Оскільки більшість фільмів презентуватимуть режисери, у рамках київської сесії фестивалю стрічки демонструється лише один раз у Будинку кіно.

Цього року на численні прохання аудиторії позаконкурсні  покази також відбувалися у «Кінопанорамі».
Майже всі стрічки представляли режисери та почесні гості Docudays UA.

Особливий гість фестивалю: популярний австрійський режисер, лауреат Венеціанського кінофестивалю-2011 Міхаель Главоггер представив українську прем’єру фільмів «Cлава блудниці» та «Cмерть робітника».

Панорама нового кіно Великої Британії зібрала фільми-антиутопії, які змальовують сценарій життя на планеті  на наступні півстоліття.

«Три вечори у дружньому колі» - показ найкращих фільмів друзів Docudays UA - фестивалів FIDMarselle (Франція), Krakow Film Festival (Польща).

Відбулася також у Києві презентація останніх двох фільмів одного з найяскравіших представників сучасної американської кінодокументалістики Маршала Каррі та ексклюзивна можливість подискутувати з автором.

Великий успіх у глядача мала відома російська режисера та засновник курсів для молодих документалістів Марина Разбєжкіна.

З 24 по 27 березня у кінотеатрі «Кінопанорама» проходили майстер-класи відомих кінодокументалістів: Марини Разбєжкіної (Россія), Маршалла Каррі (США), Гіві Одішари (Грузія), Емілі Джеймс (Велика Биртанія).

24 березня о 12:00 відбулася презентація та відкриття Живої бібліотеки, де всі бажаючі мали можливість поспілкуватися  з «живимя книжками» – людьми, щодо яких існує упереджене ставлення у суспільстві.
28 березня 2012 р. в рамках фестивалю Docudays UA Державне агентство України з питань кіно провело низку заходів:

О 13:00 у Блакитній вітальні Будинку кіно відбувся ініційований Державним агентством України з питань кіно спільно з Українською кіноасоціацією круглий стіл на тему «Кіно на цифрі. Зазирнути за обрій».

Захід було присвячено обміну досвідом та дискусії щодо розширення можливості кінотеатрального перегляду для пересічного глядача з невеликих міст України. Про нову систему дистанційного донесення кіноконтенту до глядачів у невеликих населених пунктах Росії розповів присутнім у залі представникам українських продюсерських компаній, власникам мереж кінотеатрів та бізнесменам генеральний директор ЗАТ «КіноСітіСкай» (Росія) Элмурод Расулмухамедов.

За допомогою передавання фільмів через супутник, пропонована система дає можливість залам у невеликих містах отримувати якісний цифровий контент, значно зменшуючи вартість обладнання цифрового кінотеатру.

Голова Української кіноасоціації Денис Ржавський зазначив, що відсутність достатньої кількості кінозалів є однією з головних перешкод для розвитку української кіногалузі: «Для розвитку кінотеатральної мережі в регіонах слід залучати представників місцевого бізнесу. Для цього їм необхідно запропонувати вигідні, прозорі умови праці». До активного обговорення долучились голова Наглядової ради компанії «Мультиплекс-холдинг» Антон Пугач та віце-президент Асоціації продюсерів України, продюсер компанії «Кінотур» Дмитро Колесников.

У підсумку зустрічі Голова Держкіно Катерина Копилова зазначила: «Державне агентство України з питань кіно сьогодні активно опрацьовує Державну програму розвитку національної кіноіндустрії на 2012-2017 рр. особливу увагу спрямовано на розширення кінотеатральної мережі в обласних центрах та невеликих містах. Найближчим часом нам необхідно проінспектувати кінозали в регіонах та зрозуміти, на яку кількість залів ми можемо розраховувати. Необхідно скласти типовий бюджет модернізації цих залів.
Вважаю, що нам слід розробити механізм партнерства між державою та приватним капіталом, передбачити пільги та преференції для залучення інвестицій у розвиток кіномереж у регіонах».

О 15:00 у Синій залі Будинку кіно відбулася національна прем’єра документального фільму «Тихе місце» режисера Олесі Бортняк виробництва Національної кіностудії ім. О. Довженка. Фільм є одним з переможців першого відкритого конкурсу кінопроектів на отримання державного фінансування.

«Тихе місце» - перший документальний фільм, який створено за нової моделі  проведення конкурсу на отримання державного фінансування. Проект Олесі Бортняк є одним з переможців першого відкритого конкурсу кінопроектів, який відбувся у серпні 2011 року.

Режисер відтворює світ людей з психічними відхиленнями, що проходять трудову терапію у лікувально-виробничій майстерні.По закінченні показу журналісти спілкувалися з режисером та членами знімальної групи.

О 16:00 у Блакитній вітальні Будинку кіно відбувся семінар на тему «Пітчинг документального кіно: критерії якісного кінопроекту».

У роботі семінару взяли участь кінознавець, головний редактор журналу «Кіно-Коло» Володимир Войтенко; продюсер, режисер-документаліст, викладач КНУТКТ ім. Карпенка-Карого Володимир Оселедчик, кінорежисер, заслужений діяч мистецтв України, професор КНУТКТ ім. Карпенка-Карого Юрій Терещенко. У 2011 р.

Державне агентство України з питань кіно провело два конкурси кінопроектів на отримання державного фінансування за новими вимогами. Станом натепер Агентством сформовано «Програму виробництва та розповсюдження національних фільмів на 2012-2013 рр.», наприкінці минулого року в повному обсязі розпочато фінансування Програми на 2011-2012 рр. на суму 96 млн. грн.

15 березня 2012 оголошено третій конкурс кінопроектів. Які ж проекти мають шанс на схвальні оцінки експертів під час першого та другого етапів конкурсу? Ми запросили членів Експертної комісії Держкіно розповісти про критерії якісного документального кінопроекту.

28-29 березня у Блакитній вітальні Будинку кіно працювала Міжнародна майстерня документального кіно.

Це спільний проект кінофестивалю Docudays Ua та Міжнародної Академії Dragon Forum.

Цього року діяльность майстерні було присвячено спільному Українсько-польському проекту «Поза Євро».
Під керівництвом відомих документалістів Д. Рошковської, режисерів Я. Блавута (Польща), О. Балагури, С.Буковського (Україна) учасники працювали над вдосконаленням драматургічної концепції проекту.

28 березня 2012 року у київському Будинку кіно відбулась церемонія закриття 9-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та нагородження фільмів-переможців.

Головний приз конкурсу Docu/Життя отримав фільм «Аргентинський урок» режисера Войцеха Староня (Польща). Спеціальна відзнака "За оптимізм" - фільм "Золота осінь" режисера Яна Тенхавена (Німеччина). Спеціальна відзнака "За надзвичайні характери" – фільм "Про гангстерів" режисера Тебого Едкінса (Німеччина).

У конкурсі Docu/Право перемогу здобув фільм "Тілом та душею" режисера Матьє Брона. Спеціальна відзнака "За високу художність, тонкий гумор та зворушливість історії стосунків між героями - представниками різних поколінь" - фільм "Життя у фотокадрах" режисерки Тамар Таль (Ізраїль). Спеціальна відзнака "За художню силу та громадянську відвагу у дослідженні протестного руху у сучасній Росії" - фільм "Завтра" режисера Андрєя Ґрязєва (Росія).

Переможцем Docu/Коротко стала стрічка "Коли ми станемо щасливими" польського режисера Павела Височанські.

Спеціальну відзнаку "За сміливість й неочікуваність розповіді про те, як світова історія відображається у долі звичайної людини" отримав фільм "Хроніка Олдріха С." режисера Рудольфа Шміда (Чехія). Спеціальна відзнака "За людяність і безстрашність підходу режисера до теми прощання людини з життям" - фільм "Останній акорд" ("Outro") режисерки Юлії Панасенко (Росія).

Головний приз від Студентського журі отримав фільм "Льоша" режисерки Єлєни Дємідової (Росія). Спеціальна відзнака "За боротьбу із самотністю" – фільм "Рамін" режисера Аудріус Стоніс.
Спеціальна відзнака "За рецепт для молодих кінематографістів" – фільм "Як у тебе справи, Рудольфе Мінг?" режисера Робертса Рубінса (Латвія).
Спеціальний приз від Національної спілки кінематографістів України отримав фільм "Як у тебе справи, Рудольфе Мінг?" режисера Робертса Рубінса (Латвія).

Премію імені Андрія Матросова від команди Docudays UA, яка традиційно відзначила фільм, у якому побачила найбільше любові, отримав  фільм "Останній акорд" ("Outro").29 березня з 17 години у Червоній залі Будинку кіно відбулися покази фільмів-переможців кінофестивалю.За попередніми даними у кінофестивалі взяли участь 40 іноземних учасників та гостей з 30 країн світу, а також 37 представників (координаторів) Мандрівного кінофестивалю Docudays Ua з 22 регіонів України та АР Крим. Перегляди та заходи кінофестивалю відвідало понад 25 660 глядачів.
Фінансова підтримка:
Державне Агентство України з питань кіно, Міжнародний Фонд «Відродження» , Фонд розвитку демократії США (Посольство США), Національний фонд підтримки демократії (США), Посольство Королівства Нідерландів, Представництво ООН в Україні, Британська Рада в Україні, Німецький культурний центр «Ґете-Інститут у Києві», Польський Інститут у Києві, Чеський культурний центр, Французький інститут в Україні, Посольство Канади, Посольство Литви, Міністерство культури Литви, Посольство Данії.

Партнери фестивалю:
Міжнародна Академія Документального кіно Драгон «Форум» (Польща), Міжнародна мережа фестивалів про права людини Human Rights Film Network, Міжнародний кінофестиваль WATCH DOCS (Варшава, Польща), Dok Leipzig Filmfestival, EAST SILVER – ринок документального кіно країн Центральної та Східної Європи, Краковська фундація фільмова, Австрійський Культурний Форум, Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини», Громадянська служба СВІДОМО, Літературний журнал RADAR.Інформаційні партнери: TВi - генеральний медіа-партнер,"День" - перший інформаційний партнер, "Лівий Берег" - головний аналітичний партнер, "Український тиждень", What's On, «Дзеркало тижня. Україна», «Телекритика», «ЕРА-FM»,УНІАН, Liga, platforma

Організатори Фестивалю:
Громадська організація «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»; Українська Гельсінська спілка з прав людини; Херсонський обласний фонд мілосердя та здоров’я , Херсонська Міська Асоціація журналістів «Південь». За підтримки: Національної Спілки кінематографистів України, Державного агентства України з питань кіно.

Фотозвіт про заходи та події на сайті Docudays UА

Офіційний веб-сайт фестивалю:
www.docudays.org.ua
Центр Сучасних Інформаційних Технологій та візуальних мистецтв ©| info@cmitva.org.ua |+380577140103